Małgosia lat 11 i Piotrek lat 10 zostali jednodniowymi testerami Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Czekało ich nie lada wyzwanie, gdyż testy odbywały się w najbardziej zatłoczony dzień w roku czyli w Dzień Dziecka. Pojawiliśmy się prawie godzinę przed oficjalnym otwarciem, a mimo to, przez cały dzień nie udało się wypróbować wszystkich atrakcji. Dlatego piszę to na wstępie, bo do końca nie wszyscy dotrwają: DO BAŁTOWA KONIECZNIE PRZYJEDŹCIE NA 2 DNI – GWARANTUJEMY, ŻE BĘDZIE CO ROBIĆ.
To nie jest artykuł sponsorowany, a jedynie moje subiektywne odczucia.
Legenda o Czarciej Stopie.
Bardzo dawno temu, gdy bałtowskie wzgórza porośnięte były prastarą, trudną do przebycia puszczą, wypatrzył to miejsce diabeł i wybrał na swoje siedlisko. Zajmował się tym, co diabły lubią najbardziej, czyli dręczeniem ludzi. Zrozpaczona ludność zaczęła znosić diabłu podarki i czcić niczym bóstwo.
Pan Bóg postanowił ukrócić ten proceder i zesłał na ziemię anioła. Posłaniec Boga założył się z diabłem, że ten nie przeskoczy doliny rzeki Kamiennej. Diabeł podjął wyzwanie, odbił się ze wszystkich sił od skały i rozpoczął skok. Wówczas anioł używając mocy otrzymanej od Boga sprawił, że dolina rozszerzyła się a diabeł runął do czeluści piekieł.
W skale do dziś można oglądać odciśnięty ślad diabelskiej stopy.
Ślad ten, od dawna działał na wyobraźnię miejscowej ludności a na początku naszego wieku podziałał na geologów i paleontologów, którzy rozpoczęli w okolicy poszukiwania innych „diabelskich” śladów. Pewno się domyślacie, że to, co ludzie nazywali czarcią stopą, to ślad dinozaura, a dokładnie drapieżnego allozaura. Badania naukowców przyniosły kolejne odkrycia – znaleziono ślady innych gatunków dinozaurów.
Odkrycia te wykorzystały miejscowe stowarzyszenia do stworzenia pierwszego w Polsce parku z dinozaurami – Bałtowskiego Parku Jurajskiego obecnie zwanego JuraPark Bałtów, którego otwarcie nastąpiło w 2004 roku. Kolejne lata przyniosły niesamowity rozwój Parku. Powstawały liczne atrakcje, które zajmują około 100 ha terenu, czyniąc go największym parkiem rozrywki w Polsce.
1. JuraPark Bałtów.
Najstarszą częścią kompleksu jest JuraPark Bałtów. Od tego miejsca proponuję rozpocząć przygodę w kompleksie.
Nasi testerzy z okrzykami zachwytu podążali za śladami dinozaurów, narysowanymi na blisko kilometrowej ścieżce. Zachwyt wzbudzały w nich figury prastarych zwierząt, które zostały wykonane w naturalnej wielkości z wielką precyzją i starannością, pod okiem konsultantów – paleontologów. Figury nie są tandetne, czego się trochę obawiałam przed przyjazdem. Doskonale prezentują się wśród bałtowskiej roślinności i na tle niewielkiej rzeczki. Jest ich blisko 100.
Każda figura dinozaura została opisana, więc bardziej ambitni oglądacze mogą dowiedzieć się podstawowych informacji o każdym gatunku. Oprócz dinozaurów są również zwierzęta, które pojawiły się na świecie przed dinozaurami.
Czas zwiedzania 30-60 minut.
2. JuraPark Bałtów – Gondwana.
W połowie ścieżki znajduje się Gondwana – miejsce, gdzie nasi testerzy oraz inni odkrywcy dinozaurów mogą bardziej praktycznie zapoznać się z prehistorią. Używając łopatek i pędzli Małgosia z Piotrkiem wykopali spod piasku kości dinozaurów. Na specjalnie przygotowanych tablicach sprawdzili, czy znają nazwy dinozaurów oraz ich ślady. Zapoznali się również z ludźmi, żyjącymi na tych terenach 30 tysięcy lat temu.
Czas zwiedzania 15-40 minut w zależności jak bardzo zaangażujecie się w zagadki i odkopywanie kości.
3. JuraPark Bałtów – Plac Zabaw.
Ścieżka w JuraPark Bałtów kończy się placem zabaw, który wizualnie i tematycznie łączy się z resztą kompleksu. Są tu oczywiście dinozaury oraz można kontynuować odkopywanie kości. Znajdują się także klasyczne zjeżdżalnie, huśtawki czy konstrukcje do wspinaczki. Nasi testerzy z entuzjazmem rozpoczęli sprawdzanie wytrzymałości zamontowanych elementów.
Czas bliżej nieokreślony. Testerzy musieli zostać wyciągnięci siłą i godnością osobistą po 30 minutach.
4. JuraPark Bałtów – Muzeum Jurajskie.
Tuż obok placu zabaw znajduje się niewielkie muzeum, przedstawiające dzieje życia na Ziemi. Dzieci i dorośli mogą oglądać skamieniałości znalezione w Bałtowie i jego okolicach. Niezwykłymi kształtami i kolorami zachwycają dioramy, ukazujące wymarłe już formy życia.
Czas zwiedzania 10-20 minut.
5. Prehistoryczne Oceanarium w JuraPark Bałtów.
Na stronie kompleksu ładnie napisali, że „to miejsce, w którym głębia oceanu przenika się z głębią trójwymiarowego przekazu”.
Wchodząc do dużego budynku w kształcie kuli dostajemy trójwymiarowe okulary. Oceanarium nie jest prawdziwe, to tylko trójwymiarowa projekcja. W wydzielonych zbiornikach pływają prehistoryczne, naturalnej wielkości gady. Wyłaniający się nagle 20 metrowy Megalodon może naprawdę wystraszyć. Szczególnie sile emocje pojawiają się, gdy oglądamy ostatni zbiornik, znajdujący się nad wyjściem. Nie przegapcie tego przedstawienia z rekinem w roli głównej.
Czas zwiedzania 10-20 minut.
Pięć opisanych powyżej atrakcji tworzy jedną część kompleksu. Oczywiście znajdziecie w niej punkty gastronomiczne, gdzie można kupić picie, lody lub skonsumować posiłek. Musicie się przygotować na wygórowane ceny, jak to zwykle bywa w tego typu obiektach. Na całość warto zarezerwować 3 godziny czasu.
Należy zaznaczyć, iż na całym terenie rosną drzewa, które dają przyjemny cień w upalne dni. Na placu zabaw znajdziemy zacienione wiaty, gdzie można spokojnie odpocząć.
Po przekroczeniu rzeki wchodzimy w szalony świat wesołego miasteczka. Proponuję tę część zostawić sobie na koniec, jak wisienkę na torcie i udać się do Górnego Zwierzyńca.
6. Zwierzyniec Górny.
W skład kompleksu turystycznego wchodzi prawdziwe Safari Zoo zwane Zwierzyńcem Górnym. Na obszarze 60 ha znajdują się olbrzymie zagrody, gdzie zwierzęta mogą swobodnie się poruszać. Znajdą tam soczyste łąki, cieniste zagajniki, niewielkie zbiorniki wodne oraz strome wąwozy. Wszystko to sprawia, że zwierzęta maja namiastkę prawdziwej wolności, a ciasne klatki są im obce.
W obrębie Zwierzyńca Górnego nie możecie poruszać się pieszo. Odbierając bilet z kasy musicie zarezerwować autobus, który obwiezie Was po zoo. Wyglądając przez okna autobusu będziecie się czuli jak na prawdziwym afrykańskim safari. Zobaczycie różne gatunki jeleni, bydła, kóz i owiec oraz żubry, wielbłądy, lamy, alpaki, strusie i wiele innych.
W każdym autobusie znajduje się przewodnik, który opowiada o mijanych zwierzętach oraz o ciekawostkach kompleksu.
Czas jazdy około 40 minut.
7. Park Miniatur – Polska w Miniaturze.
W drodze powrotnej autobus zatrzymuje się przy Parku Miniatur. Chętni wysiadają.
Park Miniatur, to teren w kształcie Polski z zaznaczonymi głównymi rzekami i jeziorami, na którym możecie podziwiać 48 najciekawszych zabytków naszego kraju. Zamki i pałace zbudowane są z dużą dbałością o szczegóły w skali 1:25. Zobaczycie zamek królewski w Warszawie i w Krakowie. Czerwoną cegłą charakteryzują się zamki zbudowane przez Krzyżaków. Bardziej na południe dostrzeżecie smukłą wieżę klasztoru na Jasnej Górze.
Po Parku Miniatur można poruszać się samodzielnie lub też dołączyć do przewodnika, który przybliży Wam historię najważniejszych budowli Polski.
Czas zwiedzania od 30 minut do…? Miniatury nie znalazły uznania u naszych testerów, dlatego nie słuchaliśmy ciekawych historii, które opowiadał przewodnik i nie wiem ile trwa ta opcja zwiedzania. Pragnę zaznaczyć, że opiekunki Małgosi i Piotrka czyli ja i babcia, miałyśmy inne zdanie na temat Parku Miniatur – nam bardzo się podobało.
Po obejrzeniu miniatur można zjechać do kompleksu autobusem wracającym ze Zwierzyńca lub zejść pieszo. Jest też trzecia opcja, dostępna w soboty i niedziele – zjazd kolejką krzesełkową. My wybraliśmy tę ostatnią.
8. Kolejka krzesełkowa.
Na jednym ze zboczy utworzono niewielką trasę narciarską, czynną oczywiście zimę. Obsługują ją dwa wyciągi, w tym jeden krzesełkowy. Ten ostatni czynny jest także poza sezonem narciarskim w soboty i niedziele. Zjeżdżając w dół ku centrum kompleksu, będziecie mogli podziwiać zieloną panoramę okolicy.
9. Rollercoaster
Wychodząc z kolejki krzesełkowej trafiamy na mocny punkt Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego – Rollercoaster. Nasi testerzy ustawili się w długiej kolejce, która posuwa się bardzo wolno. Tutaj musicie uzbroić się w cierpliwość. Ilość przejazdów jest nielimitowana.
Rollercoaster dostępny jest dla dzieci od 5 do 10 lat z opiekunem, samodzielnie od 10 lat oraz powyżej 140 cm wzrostu.
10. Zwierzyniec Dolny.
W tej części parku zobaczymy zwierzęta, które towarzyszą człowiekowi od lat: kuce, kozy, kaczki, gęsi oraz wiele innych zwierząt w tym mało znaną kapibarę. Niestety ich wybiegi nie są duże i przypominają typowe zoo.
Dzieci bardzo chętnie głaskały kózki. Małgosia dostała do potrzymania uroczą szynszylę.
Czas zwiedzania 30-40 minut.
11. Park rozrywki.
W samym sercu kompleksu znajduje się park rozrywki, w którym dzieciaki zatracają się zupełnie. Znajdą tu coś dla siebie małe dzieci, trochę większe oraz młodzież, a towarzyszący im rodzice także chętnie korzystają z okazji i przypominają sobie czasy, gdy byli dziećmi.
Oto lista atrakcji:
Statek piracki – od 8 lat.
Dmuchaniec Formuła 1 – dla dzieci od 4 do 12 lat.
Basen z kulkami – urządzenie przeznaczone dla dzieci od 3 do 12 lat.
Kolejka “kaczuszki” – dzieci od 4 lat
Euro-bungy – od 3 lat (masa ciała od 20 do 60 kg).
Karuzela samochodziki – od 3 lat.
Kolejka górska – od 7 do 10 lat z opiekunem, samodzielnie powyżej 10 lat i 130 cm wzrostu.
Kaczuszki pływające – od 3 do 12 lat z opiekunem, powyżej 12 lat samodzielnie.
Kolejka szynowa “ciuchcia” – od 4 lat.
Karuzela łańcuchowa mała – od 4 lat
Karuzela łańcuchowa duża – od 7 lat
Gokarty – od 5 do 12 lat, wzrost powyżej 1 metra, waga poniżej 45 kg
Trampoliny – od 4 lat
Czas zupełnie poza wymiarem. Nasi testerzy ciągle przybiegali z pytaniami: Możemy jeszcze raz? I tak bez końca.
Na terenie parku znajdują się również inne atrakcje takie jak drewniany statek, tratwa napędzana siłą własnych mięśni czy nieśmiertelna tyrolka. A wszystko to wśród zieleni, nad wodą, której w kompleksie jest naprawdę dużo, gdyż park położony jest w dolinie Kamiennej. Część mieści się na źródlanej wyspie, gdzie można znaleźć kryształowo czyste źródła wody krasowej.
12. Kino 5D
Miejscem, którego nie wolno ominąć jest kino 5D. Wyświetlane filmy są króciutkie, trwają około 5 minut lecz w tym czasie dostarczają niezapomnianych emocji.
Film, który wybraliśmy to podróż rozpędzoną kolejką górską, która porusza się po opuszczonej kopalni, następnie jedzie dzika dżunglą. Oczywiście w czasie jazdy tory rozpadają się, gonią nas dzikie zwierzęta oraz kościotrupy. Efekt trójwymiarowości sprawia, że znajdujemy się pośrodku akcji. Dodatkowo fotele, na których siedzimy, ruszają się. A szczytem wszystkiego jest, gdy goniący kościotrup nas opluwa – zupełnie dosłownie – z foteli przed nami tryska woda.
Gdy wyszliśmy z kina, zgodnie ustawiliśmy się w kolejkę do następnego filmu – takie emocje trzeba było powtórzyć. Na szczęście wyświetlany był zupełnie inny film.
Filmy zaczynają się co 15 minut i tyle czasu trzeba sobie rezerwować. Warto wcześniej zapoznać się z repertuarem.
KONIEC. CZAS SIĘ SKOŃCZYŁ. Trzeba wracać do domu. A przecież zostały jeszcze kolejne atrakcje. Pretekst, żeby tu wrócić. Bo warto!
13. Sabatówka
To wioska czarownic, które prowadzą najrozmaitsze zabawy. W weekendy odbywają się pokazy magii. Wszystko w niesamowitej scenerii grozy, zrobionej trochę na wesoło.
14. Brodzik z delfinami
Stworzony dla najmłodszych, naturalny basen z czystym piaskiem dookoła. Tutaj maluchy mogą taplać się w upalne dni.
15. Kraina Koni.
Na terenie ośrodka znajduje się stajnia oraz wybieg dla koni. To raj dla miłośników tych zwierzat.
16. Skansen Pszczeli.
Znajdziemy w nim różne formy uli – od tych najbardziej pierwotnych po nowoczesne. Są też domki do inhalacji powietrzem z ula. Powietrze takie pozbawione jest bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów.
17. Żydowski Jar.
Nieco z boku położony jest malowniczy wąwóz, w który można oglądać prawdziwe ślady dinozaurów. Dodatkowo przygotowane są tarasy widokowe na Bałtów.
Był to bardzo intensywnie i miło spędzony dzień. Dzieci bawiły się znakomicie a opiekunowie także nie narzekają. Wspaniałe miejsce do rodzinnego spędzenia wolnego czasu. Jedynie cena biletów nie jest najniższa, ale za ogrom atrakcji, zdecydowanie warto.
Dla kogo przeznaczony jest Bałtowski Kompleks turystyczny? Dużo atrakcji jest dostępnych od 3 roku życia, jednak najlepiej bawią się dzieci w wielu od 5 do 10 lot. Młodzież oraz dorośli także znajdą coś dla siebie. Widzieliśmy również młodsze dzieci, które bezpieczne, w ramionach rodziców, z otwartą buzią oglądały dinozaury oraz żywe zwierzęta.
A teraz pora na ranking najlepszych atrakcji wg. naszych testerów. Małgosia i Piotrek nie byli jednomyślni, jednak udało się im wybrać 4 najlepsze rozrywki w Bałtowie (kolejność przypadkowa):
Kino 5D, Rollercoaster, Karuzela, Piracki Statek.
Osoby towarzyszące wybrały JuraPark Bałtów, Kino 5D i Park Miniatur.
I niech najlepszą rekomendacją obiektu będzie pytanie,zadane w momencie wsiadania do samochodu: Kiedy znowu tu przyjedziemy?
Więcej informacji o Bałtowskim Kompleksie Turystycznym znajdziecie tutaj.
Godziny otwarcia są różne w zależności od okresu. W lipcu i sierpniu kompleks jest czynny od 10 do 19. Dokładny grafik jest dostępny tutaj.
Cennik jest dość skomplikowany, dlatego zachęcam do dokładnego przestudiowania, co wchodzi w skład rożnych pakietów, gdyż mamy kilka opcji. Dodatkowo są dostępne bilety ulgowe oraz rodzinne, jednodniowe lub kilkudniowe. Cennik dostępny jest tutaj. Jeśli zarezerwujecie nocleg na terenie kompleksu to wystarczy, że tylko raz kupicie bilet kompleksowy a w pozostałe dni pobytu możecie korzystać z atrakcji bez limitu. I wg. mnie jest to zdecydowanie najlepsza opcja.
Jest kila możliwości noclegu w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. Jeśli jesteście zainteresowany kliknijcie tutaj.
Oczywiście na terenie całego kompleksu możecie znaleźć liczne punkty gastronomiczne, choć jak pisałam wcześniej, ceny w nich nie należą do niskich.
27-423 Bałtów, Poland
Oceanarium prehistoryczne Bałtów, 27-423 Bałtów, Poland
Bałtów 8a, 27-423 Bałtów, Poland
27-423 Bałtów, Poland
Bałtów 8a, 27-423 Bałtów, Poland
Bałtów 8a, 27-423 Bałtów, Poland
Bałtów 8, 27-423 Bałtów, Poland
Bałtów, czerwiec 2019
Tekst i zdjęcia: Ewa Siwiecka
Ake fajnie! W sam raz dla mojego synka i koniecznie muszę zapamiętać to miejsce 🙂
Jako dziecko marzyłam o wakacjach w takim miejscu, jest niesamowite!
Super ciekawe miejsce, pasuje odwiedzić 🙂
Dinozaury są niesamowite! Byliśmy kiedyś w podobnym miejscu w Szklarskiej Porębie, do dziś pamiętam jakie emocje towarzyszyły tej wycieczce. Świetny pomysł na wakacyjny wyjazd. 🙂
Na takie miejsce to my się piszemy, można poczuć się jak w innej bajce.
Ależ świetnie zrobione są te potwory, bardzo ciekawe miejsce warte odwiedzenia 😉
Być może w tym roku uda nam się odwiedzić
Wow… super! Myślę, że i ja bym się dobrze w takim parku bawiła! 🙂
Byliśmy w JuraParku dwa razy i za każdym razem wrażenia były zupełnie inne! Świetne miejsce nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych 🙂
Już myślałam, że ta lista atrakcji nigdy się nie skończy 😀