Wieczorem, gdy zapada zmrok, warszawskie parki pustoszeją. Jest jeden wyjątek – Wilanów. Zachód słońca jest sygnałem dla zakochanych par oraz dla rodzin z dziećmi, że należy porzucić codzienne troski i udać się do Królewskiego Ogrodu Światła. Tam tysiące lampek mieni się kolorami świąt i magii.  Tam rzeczywistość zmienia się w bajkę. Tylko czy Twoją?

Setki ludzi podążają w stronę bramy pałacu w Wilanowie. Dzieci wymachują świecącymi balonami, w ręku ściskają obwarzanki i otwartymi ze zdziwienia oczami  wpatruję się w kolejne świecidełka. Jeszcze przed bramą, jeszcze nie trzeba płacić, a już jest – tunel do cudów. To tu robi się pierwsze selfie. 🙂

Królewski Ogród Światła.

Wchodzimy na teren parku i festyn się zaczyna.  Tysiące, a może już miliony lampek ozdobiło krzewy i drzewa. Wszystko miga, zmienia barwę, zaskakuje. Idziemy za pałac, na dwóch poziomach kolejne luminacje.

A ludzie? Jedni zachwyceni, inni zniesmaczeni. Dzieciom na pewno się podoba.  Z dorosłymi różnie. Są tacy, którzy poddają się świątecznemu nastrojowi, a są i tacy, dla których nie ma tu nic oprócz kiczu i tandety. No cóż, o gustach się nie dyskutuje. Ale każdego weekendu kilka tysięcy osób przybywa, aby osobiście sprawdzić przygotowany show.

Planowane są też nowości np. od 6 grudnia otwarty będzie Ogród Różany, a w nim 6 tysięcy zmieniających kolory świetlnych róż.

Królewski Ogród Światła – pokazy mappingów.

W soboty i niedziele dodatkową atrakcją są pokazy mappingów, wyświetlane na froncie pałacu. Seanse odbywają się o godzinach: 18:30, 19:30 i 20:30, a w dniu otwarcia dodatkowo o godz. 21:30. Każdy pokaz ma inną tematykę. W zeszłym roku były to: „Bajka o królewskiej wydrze”, „Powrót króla”, „W Wilanowie król jest jeden”. Jakość pokazów nie powala, ale tragedii nie ma.

Pałac w Wilanowie powstał z miłości Jana do Marysieńki.

Miłość króla Jana III Sobieskiego do Marii Kazimiery zwanej po prostu Marysieńką to jedna z najbardziej romantycznych historii w dziejach Polski. A było to tak:

Maria Kazimiera de La Grange d’Arquien, z pochodzenia Francuzka, była dwórką polskiej królowej Ludwiki Marii. Plotki, które nie znajdują żadnego potwierdzenia, głosiły, że była nieślubną córką królowej. Na pewno była jej ulubienicą i jedną z najpiękniejszych dziewcząt na dworze. W 1655 roku, wówczas 14-letnią Marię poznał Jan Sobieski. Miłość od pierwszego wejrzenia nie miała happy endu, gdyż królowa postanowiła wydać ulubienicę za bogatego i wpływowego Jana Sobiepana Zamoyskiego. Ten okazał się hulaką i rozpustnikiem, a co najgorsze zaraził żonę chorobą weneryczną. Choroba sprawiła, że dzieci, które rodziła małżonka  umierały lub dochodziło do poronień.

Zaniedbywana Marysieńka cały czas korespondowała z Sobieskim. Po kilu latach owdowiała i wreszcie mogła połączyć się z ukochanym węzłem małżeńskim. I tak się stało, a nawet dwukrotnie, gdyż pierwszy ślub odbył się potajemnie (oba miały miejsce w 1665 roku). W 1674 roku Jan III Sobieski został wybrany na króla Polski, koronacja odbyła się 2 lata później.

Z okresu małżeństwa pochodzą liczne listy, które świadczą o wielkiej miłości małżonków. Nie było to uczucie czysto romantyczne, gdyż zapiski wskazują, że uprawiali również miłość francuską. Królowa zażywała codziennych kąpieli, co wówczas nie było standardem, lecz w królu potęgowało namiętność. Maria Kazimiera do końca swego życia uważana była za piękność, mimo, że na skutek leczenia choroby wenerycznej, najprawdopodobniej nie miała włosów ani zębów. Marysieńka wielokrotnie (około 17 razy) była w ciąży. Udało się jej urodzić Sobieskiemu 3 zdrowych synów oraz 1 córkę. Pozostałe dzieci umierały w czasie porodów lub wkrótce po.

Zamek warszawski wydawał się małżonkom ciemny i ponury, dlatego postanowili zbudować dla siebie nową siedzibę. w 1677 roku król nabył pobliską wieś – Milanów i przemianował ją na Villa Nova. Łacińska nazwa szybko została spolszczona na Wilanów. Początkowo, w latach 1677–1680 królewska para mieszkała w typowej podmiejskiej rezydencji magnackiej, w kształcie dworu polskiego.  W latach 1692–1696 centralna część pałacu otrzymała drugie piętro, a wieże pałacowe zwieńczono miedzianymi hełmami.  I tak powstał jeden z najpiękniejszych, polskich pałaców barokowych. Kolejni właściciele dobudowali skrzydła pałacu.

Ogrody miłości.

Pałac otacza wspaniały ogród, obecnie podzielony na kilka tematycznych części. Zieleń obramowana jest starorzeczem Wisły, która tuż obok pałacu przyjmuje szumną nazwę Jeziora Wilanowskiego. Zakochane pary mogą gubić się na wyspach i półwyspach, mijając kolejne mostki. Park w Wilanowie to także miejsce moich pierwszych randek, więc darzę je szczególnym sentymentem.

W ogrodzie pierwsze rośliny były sadzone przez króla Jana III Sobieskiego. Do dziś drzewa, krzewy i  kwiaty pielęgnowane są ze szczególną starannością.

Park jest piękny o każdej porze roku, jednak jesień jest moją ulubioną. Dla mnie zdecydowanie park i pałac bronią się same i wolę je oglądać w pełnym świetle. Wybierając się w tygodniu, w ciągu dnia, możemy liczyć na ciszę i spokój, które ukoją nasze zszargane nerwy.

Zwiedzanie:

Pałac.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną i gwałtownym wzrostem przypadków zakażenia koronawirusem Pałac zostaje zamknięty do odwołania. 

 

Cena biletów:

Trasa nr I – normalny 20 zł, ulgowy 15 zł.

Trasa nr II -normalny 15 zł, ulgowy 10 zł.

Trasa nr I + II -normalny 30 zł, ulgowy 20 zł.

Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie.

 

Park.

Od godz 9:00 do 16:00-22:00 w zależności od miesiąca.

Cena biletów: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł.

Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie.

 

CZWARTEK – dzień bezpłatnego wstępu do pałacu (I trasa) i parku.

Wstęp na dziedziniec pałacowy jest bezpłatny od godz. 9.00 do zamknięcia parku.

 

Królewski Ogród Światła:

Czynny codziennie od 10 października 2020 do 28 lutego 2021 r. oprócz: 1 listopada, 24 i 31 grudnia

w godz. 16.00–21.00, ostatnie wejście: godz. 20.00

Cena biletów:

poniedziałek – piątek: 15 zł bilet zwykły, 5 zł bilet ulgowy

sobota – niedziela: 30 zł bilet zwykły, 10 zł bilet ulgowy

dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie (bez biletu)

11 listopada, 6, 25, 26 i 27 grudnia, 1 i 6  stycznia, 14 lutego: 30 zł bilet zwykły, 10 zł bilet ulgowy (w te dni wyświetlane są mappingi)

 

Istnieje możliwość zakupu biletów przez internet: kup bilet

Więcej informacji o Pałacu w Wilanowie znajdziesz: tutaj.

Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa, Poland

Wilanów, październik i grudzień 2018, aktualizacja listopad 2020

Tekst: Ewa Siwiecka

Zdjęcia: Ewa i Krzysztof Siwieccy