Warszawa z góry (z nadwiślańskiej skarpy) patrzy na swoje prawobrzeżne dzielnice. Jednak to na Bródnie, dokładnie w Lasku Bródnowskim znajduje się najstarszy, odkryty przez archeologów gród, mieszczący się na terenie współczesnej Warszawy.

Co robić w Lesie Bródnowskim?

1. Zobaczyć pozostałości grodziska.

Gród Bródno najłatwiej odnaleźć wchodząc do lasu od ulicy Głębockiej, ze skrzyżowania z Malborską. Kiedyś mieścił się tu parking, jednak obecnie wjazd jest zagrodzony i z tej strony bardzo trudno znaleźć dobre miejsce do parkowania. Natomiast bez problemu dojedziemy autobusami: 112, 120, 126, 240, 527. Po wejściu mijamy z lewej strony głazy narzutowe i skręcamy w prawo, przechodząc przez drewnianą bramę. Kilkadziesiąt metrów dalej znajdujemy pozostałości wału grodu, ogrodzone parkanem.

 Na ślady grodu natrafiono na początku XX wieku, jednak badania na szeroką skalę zostały przeprowadzone dopiero po II wojnie światowej. Archeolodzy ustalili, że najprawdopodobniej już w IX wieku mieścił się tu gród. Położony był on na wydmie, chroniony z trzech stron bagnami. Otoczony wałem ziemno-drewnianym dawał schronienie ludności w czasie najazdu wroga. Belki służące do umocnienia wałów kładzione były wzdłuż i w poprzek. W górnej części wałów znajdowały się skrzynie wypełnione gliną i kamieniami. Cała konstrukcja sięgała 6 metrów.

Wewnątrz grodu nie było zabudowań, gdyż używany był on jedynie w czasie napaści. Po północnej i zachodniej stronie mieściła się osada, składająca się z kilkudziesięciu domostw. Znalezione przedmioty wskazują, że ludność trudniła się rolnictwem, hodowlą zwierząt, kowalstwem, tkactwem i garncarstwem.

Na terenie lasu umieszczono liczne tablice, które przybliżają życie ludzi mieszkających tu 1000 lat wcześniej.

2. Poznać różne gatunki drzew.

Każdy dobrze wie jak wygląda sosna, brzoza czy dąb. Ale czy wiece jak rozpoznać głóg lub olszę czarną? Nie? Macie świetną okazję do nauki. W lesie, przy różnych gatunkach drzew i krzewów znajdują się tabliczki z ich nazwami. Dzieci na długo będą pamiętać rośliny, które mogły obejść dookoła, dotknąć rączką pnia, pozbierać liście. Może warto z takiej wycieczki zrobić pamiątkę w formie zielnika?

Las Bródnowski zajmuje obszar, na którym rosła do połowy XIX wieku Puszcza Bródnowska. Obecny drzewostan pochodzi z nasadzeń po II wojnie światowej. Dominują sosny i brzozy. Można spotkać zwierzęta: sarny, lisy, dziki, zające oraz różne gatunki ptaków.

3. Udać się na romantyczny spacer.

W lasku znajduje się wiele dróżek i ścieżek idealnych na romantyczną przechadzkę. Im bardziej na północ, tym mniej ludzi a las staje się bardziej dziki.

4. Podejść do tematu bardziej sportowo, czyli wybrać się na przejażdżkę rowerem lub uprawiać nordic walking czy jogging.

Na terenie lasku wyznaczone są trasy rowerowe oraz ścieżki, po których można biegać lub chodzić z kijkami.

5. Zabrać dzieci na plac zabaw.

W pobliżu grodziska, na wielkiej polanie znajduje się miejsce, gdzie milusińscy mogą wyszaleć się, wspinając na drewniane konstrukcje, nawiązujące stylem do dawnego grodu.

Drugi, niedawno oddany do użytku plac zabaw, mieści się na skraju lasu, oddzielony od ulicy Bystrej kanałkiem. Tutaj znajduje się niewielki parking, na którym można pozostawić bezpłatnie samochód.

Plac zabaw jest ekologiczny, zbudowany z naturalnych surowców. Lampy oświetlające teren, wyposażone są w baterie słoneczne.

6. Zrobić piknik.

Bez względu, co robiliśmy wcześnie, wizytę w lesie warto zakończyć piknikiem. W okolicach placów zabaw znajdziemy liczne wiaty, przy których można wygodnie usiąść. Należy jednak zadbać wcześniej, aby zabrać ze sobą smakołyki i picie, gdyż w bezpośrednim sąsiedztwie lasu nie ma miejsc, gdzie można kupić coś do jedzenia.

7. W zimę zabrać dzieci na górkę, na sanki lub narty.

W północnej części lasku, blisko galerii handlowej przy ulicy Głębockiej mieści się niewielka górka, która idealnie nadaje się do nauki jazdy na nartach. Dzieciaki mogą również szaleć na sankach. Nachylenie górki jest niewielkie, więc bez problemu dadzą sobie radę nawet kilkuletnie pociechy.

8. Bawić się w szukanie skarbów czyli geocaching.

Na całym świecie, również w Lasku Bródnowskim ukryte są skarby. Aby je odnaleźć należy posiadać odbiornik GPS (może być w komórce) oraz zalogować się na stronę: https://opencaching.pl/ lub https://www.geocaching.com/play i udać pod podane współrzędne. Teraz trochę sprytu i spostrzegawczości i skarb jest Wasz. Wkrótce napiszę więcej o tej oryginalnej zabawie.

Unnamed Road,00-001, 01-001 Warszawa, Polska

03-999 Warszawa, Polska

Ludwika Kondratowicza, 01-001 Warszawa, Polska

Warszawa, październik 2018

Tekst: Ewa Siwiecka

Zdjęcia: Ewa Siwiecka