Stare Miasto w Warszawie, zbieg ulic Miodowej i Kapucyńskiej to miejsce, gdzie znajduje się się najstarszy w Polsce zakon kapucynów, ufundowany przez Jana III Sobieskiego z wdzięczności za zwycięstwo nad Turkami pod Chocimiem. Od strony ulicy wznosi się nieduży kościół, który jako pierwszy po II wojnie światowej został odbudowany. Wtedy to zrodziła się myśl o stworzeniu w tym miejscu ruchomej szoki.  Szopka stała się symbolem niepodległości, odrodzenia i nadziei na lepsze jutro.

Gdy byłam małą dziewczynką, w ferie zimowe, po świętach Bożego Narodzenia moja mama ubierała mnie ciepło i jechałyśmy oglądać szopkę. W szarych czasach PRL-u ruchome, kolorowe obrazy były nie lada atrakcją. Później, gdy miałam swoje dzieci, także odwiedzaliśmy ruchome figury u kapucynów. Obecnie obserwując dzieci, wpatrzone w przesuwające się przed żłobkiem postaci ludzi i zwierząt, można mieć pewność, że szopka jest wciąż atrakcyjna.

Wejście do krypty, gdzie jest ruchoma szopka,  znajduje się przed schodami do Kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Nieprzerwanie od 1948 roku jest odwiedzana prze wiernych oraz świeckich. Szopka została skonstruowana przez dwóch braci kapucynów: Piusa Janowskiego i Konrada Wyczawskiego.  Jej działanie opiera się na złożonym systemie pasów, kół i przekładni napędowych oraz jednym silniku elektrycznym. Brak jest jakiejkolwiek elektroniki.

W panoramie szopki widzimy Świętą Rodzinę z malutkim Jezusem w stajence betlejemskiej. Przed żłobem przesuwają się figury świętych, postaci historyczne oraz zwykli ludzie wraz ze zwierzętami. Tuż za barierkami umieszczona jest makieta z jeżdżącym pociągiem, nieco dalej pływają żywe rybki. Całość wzbogacona jest o komentarz słowno-muzyczny, który można wysłuchać podczas oglądania.  Dzięki niemu nie pomylimy osób i ważnych wydarzeń historycznych.

Nowością w tegorocznej szopce są zdjęcia świętych z całego świata, które przemieszczają się w procesji do żłobka.

Po prawej stronie widzimy panoramę Starego Miasta z Zamkiem Królewskim oraz Kolumną Króla Zygmunta. Jest także inscenizacja z Powstania Warszawskiego. Każdego roku pojawiają się aktualne motywy ze znaczących wydarzeń w Kościele i w Polsce. Na przykład w czasach stanu wojennego były obecne symbole Solidarności.

W ZWIĄZKU Z AKTUALNYMI OBOSTRZENIAMI SANITARNYMI, SZOPKA JEST ZAMKNIĘTA!

Ruchoma szopka jest czynna od 25 grudnia do 2 lutego w godzinach 12:00-18:30 w dni powszednie oraz 11:00-18:30 w niedziele i święta. Wstęp bezpłatny. Szopka od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego w weekendy trzeba się liczyć z dużą liczbą oglądających. Najlepiej wybrać się w południe w dzień powszedni, kiedy jest brzydka pogoda. Na dokładne obejrzenie ekspozycji należy przeznaczyć około 30 minut.

Warszawa, styczeń 2019, aktualizacja styczeń 2020.

Tekst: Ewa Siwiecka

Zdjęcia: Ewa Siwiecka