PGR w stolicy? Myślicie, że w XXI wieku to niemożliwe? Mylicie się. Na Bródnie, otoczone blokami jest miejsce, gdzie pasą się konie, kozy i inne zwierzęta. Można tu kupić kwiaty lub sadzonki roślin. A raz do roku organizowany jest wielki festyn – Święto Dyni. Wówczas prym wiedzie Złota Królowa Polskich Warzyw – dynia.

W najbliższy weekend 19-20 października w PGRze Bródno, zwanym także Folwarkiem Bródno odbędzie się piknik dla dorosłych i dla dzieci. Będą konkursy edukacyjne i sportowe, kino, targ rękodzieła i regionalnych specjałów. Dynie będzie można obejrzeć, kupić lub zrobić sobie z nimi zdjęcie w bezpłatnej dyniowej fotobudce.

A jak było rok temu? Oto krótka fotorelacja.

Zgromadzono niezliczoną ilość dyń o różnych kształtach i kolorach. Wszystkie na sprzedaż. Oglądanie bezpłatne. Należy zaznaczyć, że wejście na teren PGRu oraz przygotowane atrakcje były całkowicie bezpłatne. Oprócz dyń można było nabyć inne warzywa: marchew, cebulę, pomidory, fasolę i wiele innych.

Święto Dyni.

W jednej z sal prowadzone były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci robiły jesienne bukiety oraz ludziki i zwierzęta z ziemniaków i kasztanów. Nad wszystkim czuwały doświadczone animatorki.

Olbrzymie zainteresowanie wzbudzały liczne zwierzęta: kozy, owce, krowy, króliki oraz drób. Zwierzątka ze stoickim spokojem znosiły okrzyki zachwytu najmłodszych uczestników imprezy.

Największym zaskoczeniem była sztuczna krowa, którą można było wydoić. Z wymion co prawda leciała woda zamiast mleka, lecz kto by się przejmował takim drobiazgiem. Do krowy ustawiała się długa kolejka małych mieszczuchów, pragnących spróbować swoich sił, w tak niecodziennej czynności.

Mieszcząca się na terenie PGRu stadnina koni była atrakcją dla nieco starszych dzieci. Mogły one sprawdzić swoje umiejętności w jeździe na lonży.

Święto Dyni.

Mnie osobiście bardzo spodobała się Wioska Żywej Archeologii, gdzie sprzedawcy ubrani w staropolską odzież oferowali naturalne produkty: wędzone szynki i kiełbasy.

Wśród straganów wyróżniały się stoiska z tatarskimi przysmakami. Oprócz tego można było zakupić miody, nalewki czy wyroby z drewna.

W zeszłym roku frekwencja i pogoda dopisały. A jakie będzie w tym roku Święto Dyni?

PGR Bródno znajduje się przy ul. Św.Wincentego 92. Więcej informacji na temat imprezy: tutaj.

św. Wincentego 92, 03-291 Warszawa, Poland

Warszawa, październik 2018

Tekst i zdjęcia Ewa Siwiecka