Krew wielu zdobywców i obrońców Zamku Bolków zbryzgało jego mury. Niejedna też beczka wina została wypita w czasie długiej historii obiektu. Teraz krwistoczerwony winobluszcz pnący się po ruinach, przypomina minione czasy.

Jak łódź podwodna pośród błękitu lub jak Arka Noego osadzona na szczycie góry, tak ukazuje się naszym oczom potężne cielsko zamczyska. Z jednej strony stroma przepaść w kierunku Nysy Szalonej, z drugiej miasto Bolków.

Historia Zamku Bolków sięga 1277 roku a jego budowa przypada na okres panowania Bolka I. Wówczas zamek zostaje otoczony potężnymi kamiennymi murami obronnymi wraz z systemem bram. Powstają też murowane budynki mieszkalne.

Nad zamkiem góruje 25 metrowa wieża dziobowa, unikatowa na terenie obecnej Polski. Jak nazwa sugeruje, okrągła wieża z jednej strony posiada ostry „dziób”. Dziób skierowany jest w stronę prawdopodobnego ataku wroga. Miał powodować ześlizgiwanie się kul armatnich po płaszczyznach wieży.

Dalsza gotycka rozbudowa przypada na okres panowania Bernarda oraz Bolka II. Powstał jeden budynek mieszkalno-gospodarczy zwany dziś Domem Gotyckim. W tym czasie  rozbudowano umocnienia bramne oraz mury zewnętrzne zamku, dzięki czemu staje się on najpotężniejszą twierdzą na Śląsku, pełniącą również funkcję skarbca książęcego.

Ostateczny kształt zamek uzyskuje w XVI wieku. Powstaje budynek mieszkalny zwany Domem Niewiast, połączony krużgankiem z istniejącymi zabudowaniami, którym nadano renesansowy charakter. W swojej historii był wielokrotnie oblegany. W 1345 roku wojska czeskie pod dowództwem rycerzy z Czernej na próżno czterokrotnie go szturmowały. Nie został również zdobyty w czasie wojen husyckich. Dopiero w 1463 roku zostaje wzięty szturmem przez króla czeskiego Jerzego z Podjebrad. W 1646 roku w czasie wojny trzydziestoletniej zostaje zdobyty przez Szwedów.

W 1703 roku zakupują go Cystersi z Krzeszowa. Po sekularyzacji zakonu w 1810 roku przechodzi na własność skarbu państwa pruskiego. Opuszczony powoli staje się ruiną.  W chwili obecnej Muzeum Zamek Bolków jest Oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. (źródło www.zamek-bolkow.info.pl/)

W chwili obecnej zamek pozostaje trwałą ruiną. Szwendanie się po jego zakamarkach spowitych kolorowym winobluszczem dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Na samym dole wieży dziobowej znajduje się loch głodowy. Z wysokości 10 m zrzucano do niego skazańców, którzy byli skazani na śmierć głodową. Obecnie jest zrobione wejście na poziomie ziemi, aby turyści mogli zajrzeć do tego, strasznego miejsca.

Dużo przyjemniejsze jest wejście na szczyt wieży i podziwianie widoków. Z jednej strony widzimy panoramę miasta Bolków, z drugiej niedaleki Zamek Świny, z trzeciej dolinę Nysy Szalonej i leżące za nią malownicze pagóry.

Wyobraźnię pobudza legenda, głosząca że pomiędzy Zamkiem Bolków a Zamkiem Świny poprowadzony jest tunel. To kolejna dolnośląska zagadka, która czeka na odkrycie.

Poniżej zdjęcie baszty leżącej po przeciwnej stronie, niż Wieża Dziobowa. A w oddali Zamek Świny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Muzeum Zamku Bolków.

 

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Podwójnie Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Jak Świątynia Wang po Europie wędrowała

Miedzianka. Miasto, które zniknęło. Czy znów się odrodzi?

Kościół Pokoju w Świdnicy – gliniany cud architektury

 

Bolków, październik 2022

Tekst i zdjęcia Ewa Siwiecka