Przed pandemią wszystko było inne. W słonecznej Apulii Włosi rozpoczynali dzień od porannej kawy w barze, a kończyli na obfitej kolacji w gronie rodziny lub przyjaciół. Pocałunki, poklepywania i uściski były tak normalne jak oddychanie. Dziś po pustych ulicach hula wiatr, czasem przebiegnie zdziwiony ciszą kot. Wszyscy czekają, aż będzie „po”.

Miałam szczęście polecieć do Apulii, gdy jeszcze można było cieszyć się podróżami a epidemie były jedynie tematem filmów katastroficznych.  Beztrosko, w gronie przyjaciół, wystawiałam twarz do słońca, popijałam wino i zajadałam się pizzą, makaronami i frutti di mare. Błądziłam wąskimi uliczkami włoskich miasteczek, słuchałam paplaniny matron i wdychałam morskie powietrze, przesycone zapachem ryb. Było spokojnie, trochę swojsko a trochę egzotycznie. Miły chilliout  przed polską zimą.

Jeśli świat wróci do normalności, jeśli bilety lotnicze będą równie tanie, jeśli… wsiądźcie do samolotu i polećcie do Apulii. Na jaki okres? Tyle, ile się da. Na weekend, na tydzień, na miesiąc. Przepiękna kraina i mili ludzie sprawią, że wrócicie szczęśliwi i zadowoleni.

W dalszej części znajdziecie:

1. Gdzie właściwie leży Apulia?

2. O co chodzi z tą Materą na dokładkę?

3. Apulia. Formalności.

4. Apulia. Kiedy jechać?

5. Sjesta.

6. Jak się poruszać po Apulii?

7. Apulia. Plan podróży na 3 dni.

8. Zwiedzanie Bari.

9. Co ciekawego a niezobaczonego przez nas jest w Apulii?

10. Apulia. Noclegi.

11. Koszty 3 dniowego wyjazdu.

1. Gdzie właściwie leży Apulia?

Apulia, po włosku Puglia, to wąski pas lądu leżący nad Adriatykiem od koniuszka obcasa do ostrogi włoskiego buta. W połowie drogi znajduje się stolica regionu – Bari, do którego zawiozą Was tanie linie lotnicze. Panuje tu typowy klimat śródziemnomorski z upalnymi, suchymi latami i łagodnymi zimami charakteryzującymi się sporymi opadami deszczu.

Rejon zamieszkały był już od czasów człowieka neandertalskiego. Następnie należał do Cesarstwa Zachodniorzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego, Normanów, Królestwa Sycylii. Wybrzeża były w starożytności skolonizowane przez Greków. Do końca średniowiecza wpływy kultury greckiej były tam silne. Po ustanowieniu Królestwa Włoch w 1861 r. Apulia weszła w skład nowego państwa.

2. O co chodzi z tą Materą na dokładkę?

Układając trasę podróży po Apulii, bardzo często dodajemy miejscowość Materę, mimo że leży już w innym regionie, w Basilicacie. Matera znajduje się zaledwie 55 km od Bari i zdecydowanie warto ją odwiedzić.

3. Apulia. Formalności.

Apulia leży na terenie Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, więc aby dostać się do niej,  nie musicie posiadać wizy. Granicę przekraczacie z dowodem osobistym lub paszportem. 

Będąc w Apulii nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów za połączenia z telefonu komórkowego. Ma wtedy zastosowanie tzw. roaming. Warto wybierać noclegi z bezpłatnym wi-fi.

 

4. Apulia. Kiedy jechać?

Wiosna i jesień, to miesiące, kiedy jest stosunkowo ciepło, ale nie upalnie, więc są to okresy idealne do zwiedzania. W lecie bardzo przyjemnie spędzać czas nad morze, ale… jest wtedy bardzo tłoczno (szczególnie w sierpniu, kiedy większość Włochów na urlop), w miastach panują bardzo wysokie temperatury a ceny są najwyższe. Najmniej korzystny jest przyjazd zimą, ze względu na dużą ilość opadów.

5. Sjesta.

Bardzo ważne jest, aby przy planowaniu podróży uwzględnić, że w całej Apulii Włosi mają sjestę, czyli czas, kiedy zamykają restauracje lub sklepy. Znalezienie miejsca, gdzie można zjeść obiad pomiędzy 13:00 a 19:00 graniczy z cudem i jest to zazwyczaj bar serwujący pizzę lub pastę. Renomowane restauracje czekają na gości dopiero od godziny 20:00. Nie da się ukryć, że dla nas Polaków przyzwyczajonych do wcześniejszych obiadów jest to dość uciążliwe.

 

6. Jak się poruszać po Apulii?

Najpopularniejsze są dwa sposoby przemieszczania się po rejonie:

1. Wypożyczonym samochodem.

2. Pociągiem lub autobusem.

Jazda samochodem to moja ulubiona forma przemieszczania się – szybka, niezależna i dokładnie tam, gdzie chcę. Wypożyczenie niewielkiego samochodu to koszt poniżej 100 zł za dobę, więc przy kilku osobach w aucie, cena jest bardzo atrakcyjna. Opcja dostępna tylko dla osób posiadających prawo jazdy. Na lotnisku w Bari znajduje się kilka wypożyczalni, które znajdziecie na stronie rentalcars.com.

Prowadzenie samochodu w Apulii jest przyjemne i bezproblemowe. Włosi jeżdżą podobnie jak Polacy w dużych miastach, choć oczywiście mogą być osoby, które włoski styl jazdy uważają za chaotyczny. Jeśli jednak prowadziliście auto poza granicami Europy, to na pewno nie będziecie mieli trudności w poruszaniu się po Apulii.

Planując trasę przejazdu oraz rezerwację noclegów, dobrze przestudiujcie mapę, gdyż zabytkowe dzielnice miast są zwykle niedostępne dla ruchu kołowego. 

Miejsca parkingowe zaznaczone są kolorowymi liniami:

biała – miejsce bezpłatnego parkowania

żółta – miejsce tylko dla mieszkańców

niebieska – miejsce płatne, należy zakupić bilet w automacie.

Pociągi. Apulia ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć kolejową. Istnieje kilku niezależnych przewoźników: Trenitalia, Ferrotramviaria, Ferrovia Apullo Lucane, Ferrovia del Sud Est, Ferrovie del Gargano. Wprowadza to nieco chaosu, np. w Bari dworzec podzielony jest na 4 części, gdyż przewoźnicy mają swoje, indywidualne perony. Pociągi są czyste, wygodne i jeżdżą dość często. Przewozy regionalne są stosunkowo tanie 1-10 EURO, natomiast intercity są dużo droższe.

Autobusy. Ze względu na duży tłok panujący w autobusach, nawet poza sezonem, jest to zdecydowanie mniej wygodny środek transportu.

7. Apulia. Plan podróży na 3 dni.

Kierując się wyborem miejsc do odwiedzenia musiałam brać pod uwagę bardzo ograniczony czas – tylko 3 dni, a co za tym idzie niewielką odległością od Bari, do którego przylecieliśmy. W tym czasie odwiedziliśmy 5 miejscowości i 1 zamek. Dużo? Pewnie tak, lecz czasu wystarczyło, aby poczuć charakter i unikalny klimat tych miejsc. A więc:

DZIEŃ 1

– przylot do Bari, wypożyczenie samochodu,

– (przejazd 34 km, 30 min) zwiedzanie Polignano a Mare, lunch, kąpiel w morzu (pełną relację znajdziesz tutaj ),

– (przejazd 9 km, 15 min) zwiedzanie Monopoli (pełną relację znajdziesz tutaj ),

– (21 km, 25 min)  Alberobello, zakwaterowanie, wieczorny spacer, kolacja

DZIEŃ 2

– zwiedzanie Alberobello (pełną relację znajdziesz tutaj ),

– (przejazd 68 km, 70 min) Matera, zakwaterowanie, wieczorne zwiedzanie Sassi.

DZIEŃ 3

– zwiedzanie Sassi (pełną relację znajdziesz tutaj ),

– (przejazd 75 km, 70 min) zamek Castel del Monte, zwiedzanie (pełną relację znajdziesz tutaj ),

– (przejazd 55 km, 50 min) Bari, zakwaterowanie, kolacja i spacer po starym mieście.

DZIEŃ 4

– powrót do Polski.

Razem przejechane 263 km.

8. Zwiedzanie Bari.

Bari kojarzy się nam z królową Boną, która przyjechała do Polski właśnie z Bari. Do dziś znajduje się tu Castello Normanno-Svevo, który swego czasu należał do Bony Sforza. Zamek powstał w 1132 r. i wiąże się z nim ciekawa legenda. Cesarz Fryderyk II, ten sam, który zlecił budowę Castel del Monte, gościł w zamku w 1221 r. św. Franciszka z Asyżu. Wtedy to wysłał do komnaty Franciszka kurtyzanę, aby sprawdzić reputację gościa. Zdziwił się niezmiernie, gdy Franciszek nie skorzystał z okazji i odprawił kobietę. Resztę nocy ci dwaj niezwykli ludzie spędzili na rozmowie.

Inną ciekawą budowlą jest Bazylika św. Mikołaja zbudowana na początku XI w. Znajdują się w niej szczątki biskupa Mikołaja, które sprawiły, że bazylika stała się miejscem pielgrzymek. W 1098 r. w bazylice odbył się synod biskupów Zachodu i Wschodu, w którym wzięli udział hierarchowie obu obrządków. Jego celem było połączenie kościoła rzymskiego z kościołem bizantyjskim. Niestety cel nie został osiągnięty, jednak kult św. Mikołaja występuje w obu kościołach. Legendy głoszą, że urna z ciałem św. Mikołaja w Myrze (pierwotne miejsce spoczynku świętego) była pełna pięknie pachnącej substancji o leczniczych właściwościach. Po przeniesieniu relikwii do Bari zjawisko nie ustało. Od 1980 r. podczas mszy św. odprawianej 9 maja, rektor bazyliki w obecności arcybiskupa Bari przez otwór w sarkofagu pobiera ową substancję. Następnie biskup błogosławi zebranych wiernych pobranym płynem. W Bazylice św. Mikołaja znajduje się również grób królowej Bony.

Ponieważ do Bari dotarliśmy wieczorem, musieliśmy zadowolić się romantycznym spacerem po starym mieście. Wąskie uliczki w świetle ulicznych latarni podbiły nasze serca, a pyszne jedzenie w jednej z licznych restauracji, nasze żołądki.

9. Co ciekawego a niezobaczonego przez nas jest w Apulii?

Niemożliwe jest zobaczenie wszystkich atrakcji Apulii w 3 dni. Co ciekawego jest jeszcze w tym regionie?

– bardzo urozmaicone wybrzeże z klifami, niewielkimi zatoczkami i większymi piaszczystymi plażami,

– dziesiątki jaskiń, z najsławniejszą na czele Grotte di Castellana oraz Grotta del Trullo,

– białe miasteczka z urokliwymi uliczkami i romańskimi katedrami: Lecce, Martina Franca, Ostuni, Locorotondo,  Ceglie Messapica, CisterninoConversanoBisceglieTraniMolfettaAltamuraOtrantoGallipoliPeschiciRodiPutignanoBitonto.

10. Apulia. Noclegi.

Apulia ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Nawet najtańsze apartamenty są czyste i zadbane. Można korzystać z tradycyjnych rezerwacji poprzez booking lub airbnb. Jeśli macie czas i lubicie taką formę, można na miejscu przespacerować się i wybrać takie zakwaterowanie, jakie Wam odpowiada. Jednak należy pamiętać, że w sierpniu może być problem ze znalezieniem tanich ofert.

Bardzo polecam noclegi w trullo w Alberobello lub w okolicy oraz w domu wykutym w skale w Materze. Musicie jednak wziąć po uwagę, że takie klimatyczne i nietypowe zakwaterowanie będzie droższe od zwykłego apartamentu.

A to nasze rezerwacje:

Alberobello – apartament dla 8 osób, Casa Vacanze Fanizza – 3 sypialnie, 1 łazienka, kuchnia, przemili gospodarze – 577 zł za dobę dla 8 osób.

Matera – apartament dla 8 osób (możliwość podziału na 2 mniejsze), Casa Vacanze Derica – 4 sypialnie, 2 łazienki,2 kuchnie,  REWELACYNY OBIEKT, WSZYSTKO NOWIUTKIE – 813 zł za dobę dla 8 osób.

Bari – Semplici Emozioni – 2 osobowy pokój z łazienką za 249 zł, pokoje z dość wysłużonymi meblami, nie porywa, ale blisko starówki.

11. Koszty 3 dniowego wyjazdu.

Nasze koszty w przeliczeniu na 1 osobę:

bilety lotnicze Warszawa-Bari-Warszawa    318 zł

wypożyczenie samochodu    38 zł

paliwo     27 zł

noclegi     298 zł

jedzenie      310 zł

bilet do Castel del Monte    43 zł

bilet do Casa Grotta del Casalnuovo    13 zł

parking   13 zł

ubezpieczenie     24 zł

Razem:    1084 zł

SS170dir, km 0, Strada Statale 170, 76123 Andria BT, Italy

75100 Matera, Province of Matera, Italy

70011 Alberobello BA, Italy

70044 Polignano a Mare, Metropolitan City of Bari, Italy

70043 Monopoli, Metropolitan City of Bari, Italy

Bari, Metropolitan City of Bari, Italy

 

Pozostałe wpisy o Apuli:

Apulia – Polignano a Mare i Monopoli – dwie nadmorskie piękności.

Alberobello – z której bajki są te domki?

Matera – włoskie miasteczko udające Jerozolimę.

Castel del Monte – tajemnicza, kamienna korona Apulii.

 

Włochy, listopad 2019

Tekst: Ewa Siwiecka

Zdjęcia: Ewa i Krzysztof Siwieccy