Wyspa Skye pokazuje to, co Szkocja ma najpiękniejszego: malownicze wzgórza ze skałami wyrastającymi ku niebu, potoki i wodospady, urwiste klify i piękne plaże. To raj dla miłośników natury. Jednak wyspa Skye lubi skrywać swe skarby. Otacza je mgłami i chmurami, zazdrośnie strzegąc przed turystami.
Wyspa Skye po galicku An t-Eilean Sgitheanach, co możemy przetłumaczyć jako wyspa mgieł lub wyspa chmur. Słowo „skye” pochodzi prawdopodobnie ze staronordyckiego i oznacza „chmurę”.
Wyspa Skye – Old Man of Storr
Jednym z najbardziej charakterystycznych, wręcz pocztówkowych widoków jest obraz Old Man of Storr. Jest to formacja skalna położona w niesamowicie pięknej scenerii. Muszę zawierzyć zdjęciom innych, gdyż my trafiliśmy na gęste chmury, które ograniczały widoczność do kilkunastu metrów.
Tylko na chwilę chmury uniosły się, dając przedsmak tego, co skrywają wyżej.
Wyspa Skye – Kilt Rock
Kilt Rock to 90-metrowy klif przypominający plisowany kilt – stąd jego nazwa. Kilt Rock jest stworzony z 90 metrowych bazaltowych kolumn, które powstały w wyniku wybuchu wulkanu ponad 50 milionów lat temu.
W okolicy, na skałach jurajskich wzdłuż wybrzeża znaleziono również bardzo obszerną kolekcję szczątków dinozaurów.
Wyspa Skye – Mealt Falls
Z klifu Kilt Rock spada 55 metrowy wodospad Mealt Falls. Najlepiej jest on widoczny znad wody, czyli posiadacze dronów mogą zrobić tu spektakularne zdjęcia.
Skye Museum of Island Life
Na wyspie utworzono skansen złożony z kilku kamiennych domów, pokrytych strzechą. Na wyspie Skye byliśmy w niedzielę, czyli w dniu, gdy skansen jest zamknięty. Nie mogliśmy wejść na teren muzeum i zobaczyć wnętrza domów.
Więcej informacji o muzeum znajdziecie tutaj.
Obok muzeum znajduje się pastwisko, na którym pasły się krowy rasy highland czyli „szkockie bydło górskie”. Highland jest jedną z najstarszych ras bydła w historii nowożytnej. Pierwsze wzmianki o highlandach można znaleźć w literaturze z XII wieku, natomiast ślady archeologiczne wskazują na ich obecność już w VI wieku.
Wyspa Skye – The Fairy Glen
Fairy Glen, czyli Dolina Wróżek to kolejne urokliwe miejsce na wyspie. Zielone wzgórza z niesamowitymi formacjami skalnymi oraz bujną roślinnością sprawiają, że ludzie wierzą, iż powstały one dzięki wróżkom. W zagłębieniu na ziemi widoczne są spiralne kręgi, na których w ostatnich latach ludzie ułożyli kamyki.
Centralnym punktem Fairy Glen jest bazaltowe wzgórze Castle Ewan. Swoją nazwę zawdzięcza unikatowej rzeźbie, która do złudzenia może przypominać ruiny zamku.
Wyspa Skye – Sligachan Old Bridge
Stary most w Sligachan został zbudowany w latach 1810-1818 przez inżyniera Thomasa Telforda.
LEGENDA O RZECE SLIGACHAN PŁYNĄCEJ POD MOSTEM.
Wiele lat temu na wyspie Skye żyła największa wojowniczka Szkocji – Scáthach. Wieść o jej potędze rozeszła się po świecie i pewnego dnia dotarła do uszu największego wojownika Irlandii – Cúchulainna. Cúchulainn postanowił wyruszyć i walczyć z wojowniczą kobietą ze Szkocji, aby udowodnić, że jest lepszy. Przypłynął więc na wyspę Skye.
Scáthach przybyła mu na spotkanie i podjęła wyzwanie. Ich bitwę słychać było w całej dolinie. Wstrząsali ziemią, tworząc doliny i góry Skye. Kiedy walczyli, córka Scáthach pobiegła nad rzekę i zaczęła płakać. Była przerażona, ponieważ nie widziała, w jaki sposób jej matka mogłaby wygrać.
Wróżki usłyszały krzyki córki Scáthach i podeszły do niej. Kazały jej umyć twarz w wodzie rzeki. Dziewczyna posłuchała rady wróżek i umyła twarz w wodzie. Gdy to zrobiła, napełniła ją wiedza, jak przerwać bitwę.
Córka pobiegła z powrotem do domu, w którym mieszkała jej matka. Po drodze zbierała zioła i orzechy. Po przybyciu do chaty wrzuciła orzechy i zioła do ognia i rozdmuchała dym po doline. Poczuwszy zapach, obaj wojownicy zdali sobie sprawę, jak bardzo byli zmęczeni i głodni. Postanowili więc przerwać walkę, złożyli broń i udali się do domu. Tam przywitała ich córka Scáthacha. Przygotowała posiłek godny dwóch potężnych wojowników. Ponieważ Cúchulainn jadł pod dachem Scáthach, oznaczało to, że został jej gościem. Dzięki temu nie mogli sobie nawzajem zrobić krzywdy.
Legenda o Sligachanie głosi, że jeśli zanurzysz twarz w wodzie rzeki przy moście Sligachan, zostaniesz obdarowany wiecznym pięknem.
Wyspa Skye – destylarnia Talisker
Na wyspie działa jedna z najstarszych destylarni w Szkocji. Jej produkty powstają nieprzerwanie od 1830 roku. Taliskier słynie ze słodkiego, pełnego single malta. Jest on również jednym ze składników popularnej blended whisky Johnnie Walker.
W destylarni można wykupić wycieczkę, podczas której zwiedzimy destylarnię oraz spróbujemy jej wyrobów. Więcej informacjo o destylarni Taliskier oraz możliwość zakupu biletów znajdziecie tutaj.
Bilety warto zakupić wcześniej, gdyż w sezonie są one wyprzedawane z wyprzedzeniem.
Na zobaczenie wyspy Skye poświęciliśmy jeden dzień i jest to zdecydowanie za mało. Zabrakło czasu na wędrówki po urokliwych wzgórzach wyspy. Nie dotarliśmy również we wszystkie miejsca warte zwiedzenia. Dlatego polecam zatrzymać się na wyspie 3-4 dni i poczuć w pełni jej wyjątkową atmosferę.
Szkocja, sierpień 2023
Tekst i zdjęcia Ewa Siwiecka