Jesteście fanami książek o Harry Poterze? A może wolicie filmy? Mnie urzekły jedne i drugie. Pamiętam, jak 20 lat temu z niecierpliwością oczekiwałam na kolejne tomy, a później na ekranizacje kinowe. Ci z Was, którzy oglądali filmy, na pewno pamiętają wiadukt, po którym jeździł pociąg wiozący uczniów Hogwartu. Będąc w Szkocji musiałam go zobaczyć – Wiadukt Glenfinnan.

 

Wiadukt Glenfinnan to wiadukt kolejowy,  powstał w latach 1897–1901. Jest zbudowany z betonu masowego i ma 21 półkolistych przęseł.  Jest to najdłuższy betonowy most kolejowy w Szkocji, mający 380 m.  Linia kolejowa, którą obsługuje, jest jednotorowa. 

Beton zastosowany w wiadukcie Glenfinnan jest betonem masowym, który w przeciwieństwie do betonu zbrojonego nie zawiera żadnego zbrojenia metalowego. 

Wiadukt Glenfinnan został wykorzystany jako sceneria w kilku filmach i serialach telewizyjnych, w tym w czterech filmach o Harrym Potterze.

Wiadukt Glenfinnan widnieje na niektórych szkockich banknotach. Seria banknotów z 2007 roku wyemitowana przez Bank of Scotland przedstawia różne mosty w Szkocji jako przykłady szkockiej inżynierii, a banknot 10 funtowy ukazuje wiadukt Glenfinnan. 

Wiaduktem jeździ pociąg turystyczny. Więcej informacji o pociągu możecie znaleźć tutaj.

Niedaleko wiaduktu znajduje się parking, na którym można zostawić samochód i udać się w jego kierunku. Pierwsze zdjęcia można robić spod wiaduktu. Następnie ścieżka wiedzie na pobliskie zbocze i stamtąd można podziwiać wiadukt z góry. Mi udało się być w momencie, gdy nad wiaduktem pojawiła się podwójna tęcza. Trochę zrekompensowało to fakt, że dotarliśmy na miejsce zbyt późno, aby zrobić zdjęcie przejeżdżającego pociągu.

Szkocja, sierpień 2023

Tekst i zdjęcia Ewa Siwiecka

 

Inne wpisy o Szkocji:

Wyspa Skye, czyli Szkocja w pigułce

Zamki w Szkocji – wybór baaardzo subiektywny

Północny kraniec Szkocji, czyli jedziemy North Coast 500

Dean Village – malownicza dzielnica Edynburga

Szkocja. Jak zorganizować idealną podróż?